Podíváme se na to, jaké faktory ovlivňují tempo METABOLISMU a jak můžete svůj metabolismus zrychlit.

 

 

Pravdy a mýty o metabolismu

 

Jednoduše řečeno, termín „metabolismus“ odkazuje k chemickému procesu, v rámci kterého tělo proměňuje kalorie z potravin na energii. Dovedu si představit, jak dokáže termín „tempo metabolismu“ lidi mást. Výraz „tempo“ evokuje rychlost, je tedy pochopitelné, proč si mnozí myslí, že tempem metabolismu se rozumí, jak rychle nebo pomalu vaše tělo pracuje. Ve skutečnosti termín tempo metabolismu (nebo přesněji vaše klidová míra metabolismu) označuje počet kalorií, které spálíte během 24 hodin jen tím, že vaše tělo uskutečňuje ty nejzákladnější procesy – například dýchání………..
Samozřejmě to nejsou všechny kalorie, které za den spálíte, nicméně vaše klidové tempo metabolismu si ukrojí značný díl. Zhruba 75 % kalorií, které každý den spotřebujete, je potřeba na to, aby se vaše tělo jednoduše udrželo v chodu. Většina zbývajících kalorií se spotřebuje v rámci denní činnosti a cvičení.

Co má vliv na tempo metabolismu

1. VELIKOST TĚLA


Větší lidé mají vyšší tempo metabolismu než lidé menší; jednoduše z toho důvodu, že mají více buněk, z nichž v každé probíhají metabolické děje.

 

2. TĚLESNÁ SKLADBA


Čistá svalová hmota hraje z hlediska účinnosti metabolismu velkou roli. Každá libra čisté svalové hmoty spálí zhruba 14 kalorií denně, zatímco libra tuku spálí pouhé dvě kalorie denně. Svalové buňky mají mnohem více ústrojí, která proměňují kalorie v energii, než tukové buňky, je tedy logické, že s nárůstem svalové hmoty roste i metabolické tempo.

 

3. VĚK

 

Přirozené hormonální změny přicházející s věkem a způsobují, že většina lidí ztrácí svalovou hmotu. Tělo je méně účinné při regeneraci svalů po běžné námaze, což má za následek pokles počtu svalových buněk. V důsledku toho je tělo schopno spalovat méně kalorií.

 

4. POHLAVÍ

 

Muži často mají vyšší tempo metabolismu než ženy, neboť jsou zpravidla celkově větší, mají více svalové hmoty a tedy více buněk spalujících kalorie.

 

5. PŘÍLIŠNÉ OMEZENÍ KALORICKÉHO PŘÍJMU

 

Přílišné omezení kalorického příjmu může mít za následek zpomalení tempa metabolismu, jelikož se tělo snaží odvést stejné metabolické úkoly s menším počtem kalorií. Nicméně tento pokles je relativně malý, zejména pokud jsou změny kalorického příjmu jen mírné, nikoli dramatické.

 

                          

 

PORADNA